Πήρε το ντέρμπι Δικεφάλων ο ΠΑΟΚ

Metrosport Team07 Φεβρουαρίου 2021

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ΑΕΚ στο ντέρμπι Δικεφάλων στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα (8-4), ενώ στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (12-4) κι εν τέλει έφτασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση του σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του «Δικεφάλου του Βορρά», αν και προηγήθηκαν με 8-6, επέτρεψαν την Ένωση να ισοφαρίσει σε 10-10. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμά τους (19-14), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-17.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ αν και βρέθηκε μπροστά με τρεις πόντους (8-11) δεν μπόρεσε να πάρει κάτι και μοιραία έχασε κι αυτό, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ (27-25) και παράλληλα τη νίκη.