Διακοπή λόγω συσκότισης στο φιλικό του ΠΑΟΚ Β' στην Κατερίνη

Χάρης Εμμανουηλίδης08 Σεπτεμβρίου 2021

ΠΑΟΚ B' και Πιερικός αναμετρήθηκαν σε φιλικό αγώνα στο γήπεδο της Κατερίνης με τις δύο ομάδες να προετοιμάζονται ενώ βρίσκονται εν αναμονή της πολυπόθητης έναρξης του Πρωταθλήματος της Superleague 2

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία – ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο – προέρχονται από το δυνατό φιλικό τεστ με τον Λεβαδειακό και τη «λευκή» ισοπαλία, ενώ το σύνολο του κόουτς Θεοδοσιάδη έχει δώσει νωρίτερα μία σειρά 8 φιλικών αγώνων, στα οποία κατέγραψε 5 νίκες, μία ισοπαλία με την Κ19 του Ολυμπιακού καθώς και δύο ήττες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, οι οποίες έπρεπε να προσαρμοστούν και στις… φθινοπωρινές συνθήκες που επικρατούσαν, με την έντονη βροχόπτωση. Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στον Δικέφαλο και ήρθε στο 18ο λεπτό του αγώνα όταν ο Σπυρίδης μπήκε από τα αριστερά αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζήμα, ενώ στη συνέχεια ο Πιερικός απάντησε με τον Φερνάντο στο 26΄ωστόσο ο Μπουργάνης έδειξε αντανακλαστικά και παραχώρησε κόρνερ. Το τελευταίο σφύριγμα για τα πρώτα 45 λεπτά βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς να έχουν πετύχει κάποιο γκολ, αλλά με δύο αναγκαστικές αλλαγές, καθώς για τον ΠΑΟΚ τραυματίστηκε ο Κουλιεράκης και τη θέση του πήρε ο Παναγιώτου, ενώ για τους γηπεδούχους αντικαταστάθηκε ο γκολκίπερ Τζήμας για να πάρει τη θέση του ο Γαλάνης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με στόχο να μπορέσουν να μετουσιώσουν σε γκολ μία από τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, κάτι που έκανε πρώτος ο Πιερικός με τον Χαρτσιά να εκμεταλλεύεται τη λάθος τοποθέτηση του Παναγιώτου και να γράφει το 1-0. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα το παιχνίδι διεκόπη οριστικά λόγω διακοπής ρεύματος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πιερικός: Τζήμας (Γαλάνης), Τοπαλίδης, Φερνάντο, Γιαλαμίδης, Καρβούνης, Κριμίτζας, Καρανάτσιος, Ζαφειράκης (Μηλιώτης), Μότα (Καγκελίδης), Χαρτσιάς, Φωκαΐδης

Στον πάγκο για την ομάδα της Πιερίας: Δεληγιάννης, Μητακίδης, Παπουτζίδης, Πέλκας, Τσενικλής, Γαλάνης, Σκαμπαρδώνης, Μαυρίδης, Στούνταρ, Μηλιώτης, Καγκελίδης

ΠΑΟΚ: Μπουργάνης, Πολύζος, Κουλιεράκης (Παναγιώτου), Καλουτσικίδης, Κόλλινς, Σελιμάι (Τάχατος), Τσοπούρογλου, Τίτο, Κουλούρης, Σπυρίδης, Μπράντονιτς

Στον πάγκο για τον Δικέφαλο: Μπαλάφας, Τάχατος, Αβέ, Πελετίδης, Γρόσδης, Σαλαμούρας, Γαϊτανίδης, Πανίδης, Τζήμας, Παναγιώτου