Περίπατος του Ολυμπιακού κόντρα στην ΑΕΛ

Metrosport Team20 Δεκεμβρίου 2020

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» συντρίβοντας με 5-1 την ελλιπή ΑΕΛ.

Η θεσσαλική ομάδα είχε πολλές απουσίες λόγω καρτών και τραυματισμών και υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα των «ερυθρολεύκων».

Το σκορ άνοιξε στο 25' ο Σουντανί με κοντινή κεφαλιά. Η ΑΕΛ ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά του Πινακά μετά από κόρνερ του Πλατέλλα στο 33'.

Πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ελ Αραμπί έγραψε το 2-1 σε κενή εστία μετά από πάσα του Φορτούνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν τρία ακόμα γκολ από Μασούρα (66'), Μπρούμα (79') και Ελ Αραμπί (88') για το τελικό 5-1.

Με τη νίκη τους αυτοί οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν ξανά μόνοι πρώτοι στην κορυφή με 32 βαθμούς έναντι 29 του δεύτερου Άρη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (58΄ Ανδρούτσος), Σεμέδο (76΄ Α. Παπαδόπουλος), Μπα, Χολέμπας, Καμαρά (80΄ Κάιπερς), Εμβιλά, Φορτούνης (76΄ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα, Σουντανί (58΄ Μασούρας), Ελ Αραμπί.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μπέρτος (76΄ Γρηγορόπουλος), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Μιχαήλ, Χαλάτσης, Γλυνός, Πλατέλλας (81΄ Κουτσιανικούλης), Πινακάς, Γιουνές (66΄ Νούνιτς).