Περίπατος της Λίβερπουλ με ασίστ Τσιμίκα, έχασε πέναλτι ο Τζόλης

Metrosport Team21 Σεπτεμβρίου 2021

Ελληνική μονομαχία είχαμε το βράδυ της Τρίτης (21/9) στο «Κάροου Ρόουντ» μεταξύ Νόριτς και Λίβερπουλ για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Νικήτρια ήταν η ομάδα του Κώστα Τσιμίκα με 3-0, με τον Ελληνα μπακ να δίνει ασίστ στον Οριγκί ενώ είχε πολύ καλή παρουσία. Στην αντίπερα όχθη, βασικοί ήταν και οι Γιαννούλης και Τζόλης, με τον πρώτο να κερδίζει πέναλτι στο οποίο αστόχησε το πρώην wonderkid του ΠΑΟΚ.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ του Τσιμίκα, ο Οριγκί με κεφαλιά έδωσε την ασίστ στον Μιναμίνο που με γυριστό άνοιξε το σκορ.

Ο Τζόλης ήταν επικίνδυνος και στο 6' έβγαλε μια σέντρα-ξυραφιά αλλά οι συμπαίκτες του δεν την πρόλαβαν.

Στο 27΄ο Γιαννούλης έδωσε στον Τζόλη, εκείνος σούταρε με τη μία στην κλειστή γωνία, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Τζόλη πέρασε άουτ.

Στο 41' ο Τζόλης σούταρε εκτός περιοχής, ο κίπερ της Λίβερπουλ απέκρουσε, ο Γιαννούλης πήρε την μπάλα και κέρδισε το πέναλτι το οποίο έχασε ο Τζόλης στη συνέχεια.

Στο 50ο λεπτό η Λίβερπουλ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Σέντρα του Τσιμίκα, κεφαλιά Οριγκί και 0-2.

Ο Μιναμίνο στο 80ο λεπτό έκλεισε το σκορ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.