Περίπατος για Ολυμπιακό στο Περιστέρι, αγωνία για ΜακΚίσικ

Metrosport Team27 Μαΐου 2022

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 57-92.

Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 13-29 στο δεκάλεπτο και 22-51 στο ημίχρονο και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Παρά την εύκολη επικράτηση, ο Γιώργος Μπαρτζώκας «πονοκεφαλιάζει» για τον Σακίελ ΜακΚίσικ που αποχώρησε με πρόβλημα στο πόδι μετά από την εκτέλεση ενός σουτ από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92

Περιστέρι (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελέσε 4 (4 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 6 (1/7 σουτ), Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιέλο 13 (3), Φύτρος 2, Μπράουν 7, Σαλούστρος (0/6 σουτ), Γκρέι 8 (2), Σταυρακόπουλος 6 (3/4 δίποντα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2), Φαλ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 9 (4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 3 (1).