Πέρασε από το Αγρίνιο η ΑΕΚ

Πέτρος Χαριζακλής03 Οκτωβρίου 2021

Μια σημαντική νίκη εκτός έδρας πήρε η ΑΕΚ, κερδίζοντας με 3-1 τον Παναιτωλικό με αποτελεσματική εμφάνιση. Πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ο Παναιτωλικός μείωσε στις αρχές του δευτέρου αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό.

Στο 13ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Αραούχο έδωσε στα αριστερά στον Μοχαμαντί, εκείνος με ωραία σέντρα ακριβείας βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία που πήδηξε πολύ ψηλά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26’ η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Στο 57ο λεπτό ο Βέργος με ωραίο προσποίηση και σουτ μείωσε σε 1-2.

Το τρίτο γκολ για την Ενωση πέτυχε ο Τσούμπερ στο 83ο λεπτό και «κλείδωσε» το τρίποντο της ομάδας του Μιλόγεβιτς.