Πασχαλάκης: Με τον Άγιαξ η τελευταία απόκρουση πέναλτι!

Metrosport Team06 Δεκεμβρίου 2021

Στο χθεσινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Ιωνικό, η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε στο 34ο λεπτό ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άοσμαν.

Επιμέλεια: Τηλέμαχος Περτσινίδης

Ο Σύριος μεσοεπιθετικός του Ιωνικού, επέλεξε τη δεξιά γωνία της εστίας, στέλνοντας τον Πασχαλάκη από την άλλη και έτσι έκανε το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Αυτή, ήταν η όγδοη συναπτή φορά για τον Έλληνα πορτιέρε που δεν μπορεί να αποκρούσει εκτέλεση πέναλτι, ενώ αν συμπεριλάβουμε και τα στατιστικά του στην εθνική, τότε είναι η ένατη.

Πιο συγκεκριμένα, ο 32χρονος πλέον Πασχαλάκης, έχει να μαντέψει σωστά και να βγει νικητής από εκτέλεση πέναλτι, από τον Αύγουστο του 2019, όταν είχε νικήσει τον Ντούσαν Τάντιτς, στο ματς με τον Άγιαξ για τα προκριματικά του Champions League. Από 'κει και έκτοτε δεν κατάφερε να αποσοβήσει εκτέλεση πέναλτι.

Βέβαια, σε περσινό παιχνίδι του Δικεφάλου με τον Αστέρα Τρίπολης για τα Play Off στην Τούμπα, ο «Superman» έπιασε το πέναλτι του Ροντρίγκο Γκόμες, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε διατάξει την επανάληψη της εκτέλεσης καθώς ο Πασχαλάκης δεν πατούσε γραμμή την ώρα που ο αντίπαλος σούταρε. Στην επανάληψη της εκτέλεσης, ο επιθετικός των Αρκάδων ευστόχησε.

Συνολικά ο Πασχαλάκης, με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, κλήθηκε 16 φορές να υπερασπιστεί την εστία του σε εκτελέσεις πέναλτι, και μόλις 3 από αυτές κατάφερε να κερδίσει.