Πάρτι της Φιορεντίνα, σπουδαία νίκη για Άντερλεχτ

Παναγιώτα Χαλκιά13 Απριλίου 2023

H Φιορεντίνα έκλεισε τη θέση της στα ημιτελικά του Europa Conference League, η Άντερλεχτ πήρε προβάδισμα κόντρα στην Άλκμααρ ενώ Βασιλεία και Νις άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η Βασιλεία ήρθε ισόπαλη με τη Νις στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης.  Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζίκι Αμντουνί στο 26ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αλλά στο 38ο λεπτό είδαν τον Τέρεμ Μόφι να ισοφαρίζει και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου να βάζει μπροστά τη Νις με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Αμντουνί στο δεύτερο μέρος έφερε το ματς στα ίσα.

Η Φιορεντίνα είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά καθώς κέρδισε με 4-1 στην έδρα της Λεχ Πόζναν χάρη σε τέρματα των Καμπράλ, Γκονσάλες, Τζιάκομο και Ικονέ. Για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Βέλντε.

Με γκολ των Μουρίγιο και Ασιμέρου η Άντερλεχτ νίκησε στο παιχνίδι με την Άλκμααρ ενώ η Γάνδη και Γουέστ Χαμ άφηναν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς καθώς έμειναν στο 1-1.