Με ανατροπή η Λίβερπουλ παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου!

Πέτρος Χαριζακλής11 Μαΐου 2022

Η Λίβερπουλ απέδειξε για ακόμη μία φορά πως δεν τα παρατάει αν μετά την ισοπαλία με την Τότεναμ δεν έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κλοπ έβγαλε αντίδραση και κέρδισε με 2-1 την Αστον Βίλα, πιάνοντας την Σίτι στην κορυφή, έστω και με ματς περισσότερο.

Περισσότερο ισορροπημένο το πρώτο μέρος που είχε δύο γρήγορα γκολ, κυρίαρχη στο δεύτερο οι «ρεντς» που βρήκαν το γκολ που ήθελαν με τον Μανέ.

Στο 3ο λεπτό η Αστον Βίλα άνοιξε το σκορ με διπλή προσπάθεια του Λουίζ, αφού πρώτα έκανε κεφαλιά και μετά την απόκρουση του Αλισον, με σουτ πέτυχε το γκολ.

Η αντίδραση της Λίβερπουλ ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα. Ο Ματίπ με κοντινή προβολή ήταν ο σκόρερ των «ρεντς».

Τελικά την λύση έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαντιό Μανέ με γυριστή κεφαλιά στο 65 λεπτό.