ΠΑΟΚ: Του αρέσει να... «χτυπάει» στο τελευταίο δεκάλεπτο

Metrosport Team20 Μαρτίου 2022

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε «εφτάψυχος» στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στην πρεμιέρα των Play Off, παίρνοντας τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Άκπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιμέλεια: Τηλέμαχος Περτσινίδης

Αυτό, δεν είναι ένα σπάνιο φαινόμενο για τον φετινό ΠΑΟΚ, καθώς ουκ ολίγες φορές έχει σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, και μάλιστα πολλά από αυτά τα γκολ έκριναν την έκβαση των αγώνων.

Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, ήταν τα γκολ των Κούρτιτς και Μιτρίτσα στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την ΑΕΚ, στο τρίτο και πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας εν τέλει και την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

Σημαντικά γκολ, ήταν και αυτά των Σάστρε και Άκπομ στα παιχνίδια με Παναθηναϊκό και ΑΕΛ. Αυτό του Ισπανού έδωσε τη νίκη στους ασπρόμαυρους, ενώ ο Βρετανός έστειλε τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρήκε δίχτυα στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 14 παιχνίδια για φέτος, ενώ συνολικά σκόραρε 17 φορές στο εν λόγω διάστημα.