ΠΑΟΚ: Θα ψάξει την ισοφάριση στη Θεσσαλονίκη

Δημήτρης Καλαϊτζής27 Απριλίου 2024

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 31-23 από την ΑΕΚ στο Καματερό και θα ψάξει την ισοφάριση στη Θεσσαλονίκη, στον δεύτερο ημιτελικό των δύο ομάδων για την Handball Premier.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (4-4).

Στη συνέχεια, η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της και αρχικά πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (10-7), ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (16-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» παρά την προσπάθεια να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, δεν τα κατάφεραν και μοιραία έχασαν το παιχνίδι στον πρώτο ημιτελικό του Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ.) 18-14, 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ 3, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 5, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/5-3/4