ΠΑΟΚ: Τεράστια ανατροπή και νίκη κόντρα στη Ρίτας (vids)

Metrosport Team11 Ιανουαρίου 2023

«Εφτάψυχος» ο ΠΑΟΚ έκανε τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτα του αγώνα και επικράτησε της Ρίτας Βίλνιους με 81-78 στο δεύτερο παιχνίδι των play-in του Basketball Champions League.

Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν αυτός που με μεγάλο τρίποντο στα 7,3'' έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο που θα διεκδικήσει την πρόκριση στο τρίο παιχνίδι στο Βίλνιους. Πολύ μεγάλη εμφάνιση και από τον Τζέιλεν Χαντς με 20 πόντους.

Ο αγώνας

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και μετά το αρχικό 4-2 αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά (9-20). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν εντυπωσιακά με μπροστάρη τον Χαντς έτρεξαν σερί 25-8 και πέρασαν μπροστά με 34-28. Ο Χαντς και ο Ράιλι «πυροβολούσαν» από το τρίποντο και μαζί με τον Πόλεϊ έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (42-32) στον ΠΑΟΚ που έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (46-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Φόστερ πήρε το «όπλο» του και έπαιζε σχεδόν μόνος του τον ΠΑΟΚ. Στο διάστημα αυτό η Ρίτας έτρεξε επιμέρους σκορ 11-24, ελέω και φαλτσοσφυριγμάτων των διαιτητών, και πέρασε μπροστά με 57-58.

Στην τελευταία περίοδο, τη «σκυτάλη» από τον Φόστερ πήρε ο Βάραντι κάνοντας μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ δίνοντας ξανά διψήφια διαφορά στη Ρίτας (67-77 στα 4:33 για το τέλος). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Ο Καμπερίδης μείωσε με τρίποντο (70-77) και ο Χαντς με μεγάλα καλάθια ισοφάρισε σε 78-78 στο 1:30 για το τέλος. Οι δύο ομάδες έχασαν επιθέσεις και στο φινάλε ο Ράιλι με ένα τεράστιο τρίποντο στα 7,3’’ έγραψε το 81-78. Οι Λιθουανοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 πηγαίνοντάς την στο τρίτο παιχνίδι στο Βίλνιους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78