ΠΑΟΚ: Σκόραρε ο Ζίβκοβιτς, σέρβιρε ο Κούρτιτς στο Σλοβενία-Σερβία

Στέφανος Αβραμίδης12 Ιουνίου 2022

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι της Σλοβενίας με τη Σερβία όπου υπήρχε έντονο το χρώμα του ΠΑΟΚ.

Βασικοί στις δύο εθνικές ομάδες ήταν ο Γιασμίν Κούρτιτς και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς και μάλιστα διαδραμάτισαν πρωταγωνιστικού ρόλου.

Στο 8’ η Σερβία πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Μλαντένοβιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο άσος του ΠΑΟΚ νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Όμπλακ.

Οι πλάβι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 35’ με τον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς. Πάλι οι Σέρβοι αναπτύχθηκαν από τα αριστερά, έγινε η σέντρα και ο φορ της Φούλαμ πήδηξε ψηλότερα από όλους και έγραψε το 0-2.

Η Σλοβενία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε το παιχνίδι στα πρώτα οκτώ λεπτά.

Αρχικά ο Τσέριν έγραψε το 1-2 στο 48΄ και στο 53’ ο Γιάσμιν Κούρτιτς βρήκε έξοχα τον Σέσκο που με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Με την ισοπαλία αυτή, η Σερβία έφτασε τους 7 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Νορβηγία που έχει 10. Η Σλοβενία έχει 2 βαθμούς και παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου που οδηγεί στην τρίτη κατηγορία του Nations League.