ΠΑΟΚ: Πρώτη ανατροπή από σκορ ημιχρόνου μετά 441 μέρες

Γιώργος Πετρίδης07 Φεβρουαρίου 2022

Μία νίκη που αναδεικνύει και τον χαρακτήρα που προσπαθεί και πάλι να «χτίσει», σημείωσε ο ΠΑΟΚ χθες επί του Παναθηναϊκού. Δεν είναι άλλωστε καθόλου συνηθισμένο φαινόμενο η ανατροπή αποτελέσματος από το ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ έφτασε σε νίκη ανατρέποντας αρνητικό σκορ πρώτου μέρους μετά από 441 ημέρες.

Η τελευταία φορά που ο Δικέφαλος έφτασε σε επίτευγμα ανάλογο του χθεσινού, ήταν στις 22 Νοεμβρίου 2020. Τότε είχε βρεθεί πίσω με 0-1 κόντρα στον ΠΑΣ στο ημίχρονο, με το γκολ του Ροντρίγκο Εραμουσπε στο 31’ αλλά έφτασε στη νίκη με γκολ του Κάρολ Σφιντέρσκι στο 52’ και του Ομάρ Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις.

Από τότε ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας πίσω στο σκορ σε συνολικά 11 φορές, πριν το χθεσινό ντέρμπι και στις 10 ηττήθηκε ενώ μόνο μία φορά απλά απέφυγε την ήττα παίρνοντας τον βαθμό!

Στην περσινή σεζόν και μετά την ανατροπή με τον ΠΑΣ…

*Το 1-0 του «Κλ.Βικελίδης» στο 45’, παράμεινε 1-0.

*Το 1-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη στο 45’, έγινε 2-1.

*Το 0-1 των 45’ της Τούμπας με τον Άρη, έγινε 2-2.

*Το 1-0 των 45’ της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό, έγινε 2-1.

*Το 1-0 των 45’ της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό για τα πλέι οφ, έγινε 3-0.

*Το 1-0 των 45’ του Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ, έμεινε 1-0.

*Το 0-1 των 45’ με τον Αστέρα στην Τούμπα για τα πλέι οφ, έμεινε 0-1.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για πέμπτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα, πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Στις τέσσερις προηγούμενες δεν απέφυγε καν την ήττα.

*Το 2-0 του 45’ με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, έγινε 2-1.

*Το 1-0 του 45’ με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, έγινε 2-0.

*Το 0-1 του 45’ με τον Άρη στην Τούμπα, παρέμεινε 0-1.

*Το 2-1 του 45’ με τον Ιωνικό στη Νίκαια, έγινε 3-2.

Πρώτος σε ανατροπές

Η χθεσινή ήταν η τρίτη ανατροπή του ΠΑΟΚ στη διάρκεια ενός αγώνα και είναι η ομάδα που το κατάφερε περισσότερες φορές από κάθε άλλη ομάδα της φετινή Superleague. Πιο συγκεκριμένα...

*Βρέθηκε πίσω με 0-1 κόντρα στη Λαμία στην Τούμπα με το γκολ του Αραμπούλι στο 7' αλλά απάντησε με τον Λύρατζη στο 18' για να πάρει τη νίκη με τον Κούρτιτς στο 64'.

*Βρέθηκε πίσω με 0-1 κόντρα στον Αστέρα στην Τούμπα με το γκολ του Σόνι στο 12' αλλά ισοφάρισε με τον Άκπομ στο 43' και πήρε τη νίκη με 3-2 με δύο γκολ του Κούρτιτς ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 2-2 ο Χριστόπουλος.