ΠΑΟΚ - Περιστέρι 70-81: Ήττα πισωγύρισμα για τον δικέφαλο

Metrosport Team15 Ιανουαρίου 2023

Ο ΠΑΟΚ mateco λύγισε από το εξαιρετικό Περιστέρι (70-81) και μετά τις δύο διαδοχικές νίκες (ΑΕΚ, Απόλλων Πατρών) στη Basket League γνώρισε τη πέμπτη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα (7-5), ενώ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψε στις νίκες, μετά τις δύο σερί ήττες εντός των συνόρων.

Από τον "δικέφαλο" ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης με 13 πόντους (3/6 τρίποντα) και Χαντς με 15 πόντους (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Από το άλλο στρατόπεδο ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κασελάκης με 18 πόντους (4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Μπίλαν με 17 πόντους (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρηδες τους Μαργαρίτη με 8 πόντους και Χαντς με 9 πόντους (4 ριμπάουντ) είχαν το προβάδισμα, αλλά δύο τρίποντα από Κασελάκη και Ραντάνοβ λίγο πριν το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου έφεραν το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (40-38). Για τους φιλοξενούμενους διψήφιος από το πρώτο μέρος ήταν τόσο ο Μπίλαν με 13 πόντους, όσο και ο Κασελάκης και αυτός με 13 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, αλλά από το 32ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 3-13 πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, και δύο λεπτά πριν τη λήξη βρίσκονταν μπροστά με 62-73.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο "δικέφαλος" προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν έχασε τη ψυχραιμία της και πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ κοντράρεται με τον Άρη (22/1, 16:00) στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον Ολυμπιακό (23/1, 19:15).