ΠΑΟΚ: Πάνε για… 100άρι Ζίβκοβιτς και Σβαμπ

Στέφανος Αβραμίδης20 Μαΐου 2022

Ιστορική σημασία ενδέχεται να έχει ο τελικός του Κυπέλλου μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού για τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και τον Στέφαν Σβαμπ.

Εφόσον αγωνιστούν αύριο (21/5, 20:00), οι δύο ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου θα συμπληρώσουν 100 συμμετοχές με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Μέχρι στιγμής ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έχει 21 γκολ και 20 ασίστ σε 7.691 αγωνιστικά λεπτά στις 99 του εμφανίσεις με τον ΠΑΟΚ.

Στον ίδιο αριθμό αγώνων (6.337 λεπτά), ο Αυστριακός μέσος έχει 14 γκολ και 15 ασίστ.

Ζίβκοβιτς και Σβαμπ έχουν ήδη πανηγυρίσει ένα τρόπαιο με τον ΠΑΟΚ, το Κύπελλο του 2021 με τη νίκη επί του Ολυμπιακού με το γκολ του Κρμέντσικ.

Μάλιστα ο Σβαμπ είχε κερδίσει το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Βιεϊρίνια για τον Δικέφαλο ενώ ο Ζίβκοβιτς είχε δώσει την μαγική ασίστ με τακουνάκι στον Τσέχο φορ για το νικητήριο γκολ στο 90’.