ΠΑΟΚ - Ντιζόν 66-70: Άργησε να... μπει στην αναμέτρηση και ηττήθηκε από την ανώτερη Ντιζόν ο «δικέφαλος»

Metrosport Team05 Οκτωβρίου 2022

Ο ΠΑΟΚ εκκίνησε τις φετινές του ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με εντός έδρας ήττα με 70-66 από την Ντιζόν στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Σε κλίμα φορτισμένο και η έναρξη του αγώνα όπως και η ποδοσφαιρική αναμέτρηση στην Τούμπα προχθές καθώς τιμήθηκαν οι έξι αδικοχαμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ και κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ντιζόν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε μια τραγική επιθετικά περίοδο του "δικεφάλου", ευρισκόμενη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ως και το +13 (7-18). Κάτι που προκάλεσε την "έκρηξη" του Άρη Λυκογιάννη σε ένα ταιμ-αουτ.

Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά μετά και μέχρι και το ημίχρονο οι Γάλλοι συνέχισαν να προηγούνται ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με +9 στο σκορ (28-37). "Φωτοτυπία" του πρώτου ημιχρόνου και η τρίτη περίοδος με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζεται ελάχιστα βελτιωμένος επιθετικά αλλά πάντα την Ντιζόν να βρίσκει λύσεις όταν οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο "δικέφαλος" επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με τον Ζαλίν Ράϊλι και ανεβασμένο τον Γιανίκ Φράνκε και τον Νάτε Ρένφρο αλλά τελικά νικητές έφυγαν από το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι με σκορ 66-70.

Διακριθέντες στην αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ ο Ζαλί Ράϊλι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τσέις για την Ντιζόν με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19,15-18,18-18.20-15

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Χαντς 8 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πόλι (0/5 σουτ), Ρένφρο 9 (2/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ράιλι 25 (3/6 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστίδης, Ντάρκο-Κέλι 2, Καμπερίδης 6, Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος, Σλαφτσάκης

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Χόλστον 7 (5 ασίστ), Χρόβατ 9 (1/10 σουτ, 7/7 βολές), Λουμ 3, Νίκολιτς 6 (1), Σάιμον 25 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Αλίνγκ 8 (4/7 δίποντα), Μπρέμπλι 4, ΜακΝτάφι 3, Ρουσέλ 5