ΠΑΟΚ- Καρδίτσα (72-69): Βρέθηκε μπροστά με 20 πόντους, όμως κινδύνευσε δραματικά στα τελευταία λεπτά

Metrosport Team23 Δεκεμβρίου 2023

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, νικώντας με .. την «ουραγό» Καρδίτσα, παρά το ιδιαίτερα αγχωτικό τελευταίο δεκάλεπτο που θύμισε... ντέρμπι. Αν και στη πρώτη περίοδο η υπεροχή των «ασπρόμαυρων» ήταν εμφατική, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κλείσουν τη ψαλίδα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν την μεγάλη ανατροπή.

Στο πλαίσιο της 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League, οι Θεσσαλονικείς υποδέχθηκαν στο «Παλατάκι» την Καρδίτσα, με τους γηπεδούχους να γίνονται «οδηγοί» του αγώνα από την πρώτη κιόλας περίοδο και να βρίσκονται μπροστά με το εμφατικό 49-29.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των δύο πρώτων δεκαλέπτων ο Χάρισον που τελείωσε το 20λεπτο έχοντας συνολικά 11 πόντους με 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα μπλοκ, σε 10:30 λεπτά εντός παρκέ.

Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε δραματικά με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, αφού ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε χωρίς καλάθι για εννέα ολόκληρα λεπτά, με τον Σταύρο Σχίζα και το τρίποντό του να βάζει τέρμα σε αυτή την «απραξία». Μια... κρίση που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους.

Έχοντας μειώσει αισθητά τη διαφορά, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολακόπουλου μπήκαν με φόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι και προκαλώντας «ξαφνικό» πονοκέφαλο στον Φώτη Τακιανό. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια ανάσα... και έναν πόντο πίσω από τους γηπεδούχους. Τελικά, η εύστοχες βολή των Σμίθ και Χάρισον ήταν αυτές που «έσωσαν» τον ΠΑΟΚ και του χάρισαν τη νίκη με 72-69.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69