O ΠΑΟΚ κατεβάζει και πάλι τα ρολά: Ένα γκολ παθητικό σε 570 λεπτά

Χρύσανθος Δοβλέτογλου07 Ιανουαρίου 2023

Η άμυνα δίνει πρωταθλήματα, λένε πολλοί προπονητές και η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουν δίκιο. Ο ΠΑΟΚ, άλλωστε, τις καλύτερές του σεζόν τις έκανε όταν ήταν σοβαρός στα μετόπισθεν. Είτε επί Φερνάντο Σάντος, όταν την σεζόν 2009-10 τερμάτισε δεύτερος, πίσω από τον Παναθηναϊκό, με μόλις 16 γκολ παθητικό στην κανονική διάρκεια της Super League 1, είτε την χρονιά του νταμπλ, την περίοδο 2018-19, που είδε την εστία του να παραβιάζεται μόνο 14 φορές.

Φέτος, πάντως, ο Δικέφαλος ήταν ασταθής αμυντικά στο ξεκίνημα της σεζόν και αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που έχασε απανωτούς βαθμούς μέχρι την ήττα (2-0) στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στις 30 Οκτωβρίου. Έως εκείνη την ημέρα, δηλαδή, τις 10 πρώτες αγωνιστικές της Super League 1, είχε δεχθεί 10 τέρματα.

30/10/22 ΠΡΩΤ. ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-0

Από τον αγώνα απέναντι στην Αγιά Σοφιά... γύρισε το κουμπί και οι ασπρόμαυροι βελτιώθηκαν θεαματικά στα μετόπισθεν. Στα επόμενα έξι ματς πρωταθλήματος, κόντρα σε Γιάννινα, Ιωνικό, Βόλο, πριν την διακοπή, και Παναιτωλικό, Ατρόμητο και Άρη, μετά την διακοπή, είδαν τους αντιπάλους να σκοράρουν μόλις μία φορά. Ήταν στο ματς με τον Ατρόμητο, όπου ο Κουέν σκόραρε στο 72ο λεπτό με κεφαλιά.

Η αμυντική τετράδα με το μόλις ένα γκολ παθητικό

Είναι σημαντικό να σημειωθεί, ποιοι ποδοσφαιριστές βρέθηκαν στην αμυντική τετράδα στα τελευταία έξι ματς που ο Δικέφαλος έχει συμμαζευτεί αμυντικά και έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ, αν και για να συμβεί αυτό έπαιξε ρόλο και η καλύτερη συμπεριφορά των χαφ στο αμυντικό τρανζίνσιον.

Σε τέσσερα από τα έξι αυτά παιχνίδια ξεκίνησαν, λοιπόν, οι Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης και Ράφα Σοάρες. Οι μοναδικές αλλαγές αυτό το διάστημα, ήταν στο εκτός έδρας ματς με τον Ιωνικό, που ξεκίνησε ο Νάσμπεργκ δίπλα στον Ίνγκασον αντί του τραυματία Κουλιεράκη και στον εκτός έδρας αγώνα με τον Ατρόμητο, που προτιμήθηκε για το δεξιό άκρο ο Βιεϊρίνια αντί του Σάστρε.