ΠΑΟΚ - Γυναικείο βόλεϊ: Ήττα από την Άλμπα, όλα για όλα στη ρεβάνς

Metrosport Team08 Δεκεμβρίου 2021

Δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα για τους «16» του CEV Volleyball Cup ο ΠΑΟΚ, που υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (8/12) στο PAOK Sports Arena την Άλμπα και ηττήθηκε με 1-3. Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου, πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 5-5 με την αντίπαλο, οπότε και η τελευταία με ένα σερί 3-0, διαμόρφωσε το 5-8.

Παρά το ότι η διαφορά άγγιξε τους τέσσερις πόντους, (6-10), οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν άμεσα σε 10-10. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 14-14, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ με 14-16 και 15-18. Έφερε και πάλι το παινχίδι στα ίσια στο 18-18, ενώ στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-22 και 22-23. Σε εκείνο το σημείο, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, προηγήθηκαν με 3-0 και 4-1, με τις Ρουμάνες να μειώνουν σε 5-4 και τελικά να ισοφαρίζουν σε 5-5. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόαπαλες (9-9 και 11-11), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 2 πόντων στο 13-11. Ο Δικέφαλος, έχοντας αποκτήσει τον έλεγχο, διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων (15-13), ενώ σταδιακά άνοιξε τη διαφορά στους +4 πόντους, 17-13 και 20-16. Μην αφήνοντας περιθώρια στις αντίπαλες, ο Δικέφαλος, προηγούμενος με 23-19 και 24-20, διαμόρφωσε το 25-22 σκορ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, έμεινε πίσω στο σκορ με 1-4 και 2-5, ωστόσο, βγάζοντας άμεσα αντίδραση, ισοφάρισε σε 5-5. Οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι το προβάδισμα με 6-9 σκορ, με τις «ασπρόμαυρες» να ισοφαρίζουν και πάλι σε 9-9. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 12-12, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά στο σκορ με 14-12. Οι αντίπαλες έφεραν και πάλι το σκορ στα ίσια, 14-14, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ για τέσσερις πόντους (17-21) και παρ' όλες τις προσπάθειές του να κάνει την ανατροπή, δεν τα κατάφερε με το σετ να καταλήγει τελικά στους φιλοξενούμενους με 18-25 σκορ (1-2 σετ).

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο, η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-15, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει άμεσα σε 15-15. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 18-18 και το 19-19, με τον Δικέφαλο να μένει πίσω στο σκορ για δύο πόντους (19-21). Η Άννα Καλαντάντζε μείωσε σε 20-21, με την Ντιμίτροβα των αντιπάλων να ανταπαντάει σε 20-22. Στη συνέχεια, το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 21-23, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 23-23 και 24-24. Τελικά, στην εκπνοή... ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να κατακτήσει το σετ, που ολοκληρώθηκε με 24-26 σκορ.

Ο ΠΑΟΚ, πλέον στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση προκειμένου να κερδίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 18-25, 24-26