ΠΑΟΚ: Εντυπωσιακός για ένα ημίχρονο, παραδόθηκε στο δεύτερο

Metrosport Team13 Μαΐου 2023

Στην ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ υποχρεώθηκε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Basket League με 83-65. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, αφού ήταν εξαιρετικά εύστοχη στα τρίποντα ωστόσο δεν άντεξε στην πίεση των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο. Η συνέχεια της σειράς θα δοθεί στις 25 του μήνα στο PAOK Sports Arena αφού μεσολαβεί η παρουσία του Ολυμπιακού στο final four της Ευρωλίγκας.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που του επέτρεψε μάλιστα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Στο 10’ προηγήθηκε με 19-17 χάρη σε buzzer beater του Τζέιλεν Χαντς, με 35-30 στο 15’ και έκλεισε το πρώτο μέρος με το υπέρ του 45-42, αφού περιόρισε τα λάθη του (5) και «βομβάρδισε» από την περιφέρεια (11/21 τρίποντα στις δύο πρώτες περιόδους).

Ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνα του άλλαξε τη ροή του αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ σημείωσε επτά πόντους στην τρίτη περίοδο και οι γηπεδούχοι έβαλαν το νερό στο αυλάκι (63-52 στο 30’). Η διαφορά δυναμικότητας ήταν πια εμφανής, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση του και μοιραία έχασε την επαφή με το σκορ (79-58 στο 35’).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7, Λούντζης 10, Φαλ 4, Βεζένκοφ 21, Παπανικολάου 4, Λαρεντζάκης 16, Πάπας, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 13, ΜακΚίσικ 6

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 7, Ράιλι 12, Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος 2, Ρένφρο 1, Τσιακμάς 3, Χαντς 9, Πόλεϊ 7, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης.