Πανηγυρικά στους «4» η Σαχτάρ, ένα και να καίει η Σεβίλλη!

Δημήτρης Καλαϊτζής11 Αυγούστου 2020

Έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, η Σαχτάρ διέλυσε με 4-1 τη Βασιλεία και τσέκαρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ, που χθες λύγισε την αντίσταση της Λεβερκούζεν με 2-1.

Οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Μοράις.

Οι Ουκρανοί συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, αυτή τη φορά με τον Τάισον.

Τα πάντα τελείωσαν στο 75΄ με τον Πάτρικ να κάνει το 3-0.

Στο 88΄ ο Ντοντό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Φαν Βολσβίνκελ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Μοιραίος ο Χιμένες και αποκλεισμός για την Γουλβς

Ένα τέρμα του Οκάμπος στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για τη Σεβίλλη, ώστε να επικρατήσει 1-0 της μαχητικής Γουλβς και να προκριθεί στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, όπου εκεί την περιμένει ήδη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η αγγλική ομάδα θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει περισσότερα από το παιχνίδι, ωστόσο ο Χιμένες ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του συλλόγου, καθώς έχασε πέναλτι στο 13ο λεπτό.