Πανδαισία από γκολ στη φιλική κόντρα των... goat

Χρύσανθος Δοβλέτογλου19 Ιανουαρίου 2023

Αποζημίωσαν και με το παραπάνω τους θεατές οι αστέρες της Αλ Νασρ/Αλ Χιλάλ και της Παρί Σεν Ζερμέν στο φιλικό που διεξήχθη στο Ριάντ, με την κόντρα Ρονάλντο-Μέσι να μαγνητίζει, φυσικά, τα βλέμματα.

Νικήτρια αναδείχθηκε η γαλλική ομάδα με το χορταστικό 4-5, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ακολούθησε στο 34' η ισοφάριση από τον Ρονάλντο με πέναλτι και στο 39' αποβολή του Μπερνάτ, γιατί ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Αλ Νταουσάρι.

Ο Μαρκίνιος στο 43' έβαλε ξανά την Παρί μπροστά στο σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Νεϊμάρ δεν μετέτρεψε το πέναλτι που κλήθηκε να εκτελέσει σε γκολ. Το πρώτο ημίχρονο δεν έληξε εκεί, καθώς ο Ρονάλντο, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ισοφάρισε σε 2-2 στο 45+6.

Τον επίλογο έγραψαν ο Σέρχιο Ράμος στο 53' με το 2-3, ο Σο με το 3-3 στο 56', ο Εμπαπέ με πέναλτι στο 60' και ο Εκιτικέ στο 78', διαμορφώνοντας το 3-5. Το σκορ έκλεισε με τέρμα του Ταλίσκα στο 90+4.