Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1: Ο «Δικέφαλος» κόντραρε τους «πράσινους» αλλά τον λύγισε ο εκπληκτικός Ερνάντεζ

Metrosport Team04 Ιανουαρίου 2023

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο στον τελικό του Super Cup και γνώρισε την ήττα με 3-1. Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν μέχρι τέλους και τα τέσσερα σετ, χαρακτηριστικό ότι το νικηφόρο τους, έφτασε σε αριθμούς μπάσκετ, 32-34.

Στην γενική εικόνα του αγώνα αυτό που έκανε την διαφορά ήταν πως οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ψυχραιμότεροι στα κρίσιμα σημεία σε σχέση με τον ΠΑΟΚ, κάτι που φάνηκε από το πρώτο σετ που οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός είχε πιο σωστές αποφάσεις για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ έβγαλε δυναμισμό ωστόσο αντί να το... καθαρίσει έκανε τα εύκολα δύσκολα αφού από 21-24 βρέθηκε στην ισοπαλία. Ωστόσο επικράτησε με 32-34.

Στα δύο υπόλοιπα σετ η εικόνα έμοιαζε με το πρώτο με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να πάρουν το καλύτερο να κρατούν κοντά τους τον Παναθηναϊκό, ωστόσο με τον Ερνάντεζ να είναι κομβικός οι «πράσινοι» επικράτησαν τελικα με 3-1 κατακτώντας το Super Cup.

TA ΣΕΤ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-21