Παναθηναϊκός: Ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών, 67-65 τον Ολυμπιακό (vids)

Metrosport Team08 Ιουνίου 2023

Νίκη που έφερε την σειρά των τελικών στη Basket League σε ισορροπία πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 67-65.

Οι «πράσινοι» έκαναν το 1-1 «σπάζοντας» το «ερυθρόλευκο» σερί των 14 σερί νικών. Πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα και χάρη στην καλή τους άμυνα έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με +11 πόντους (15-4 στο 4').

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 3/13 εντός παιδιάς έναντι 9/13 του «αιωνίου» αντιπάλου του. Στο σύνολο έκλεισε το ημίχρονο με 13/30 σουτ, μόλις 12 ριμπάουντ (σ.σ. έναντι 19 του Ολυμπιακού) ενώ είχαν επίσης 11 ασίστ για 5 λάθη.

Τα δεδομένα του αγώνα ωστόσο άλλαξαν μόλις με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς αποβλήθηκε ο Τόμας Γουόκαπ από το παιχνίδι καθώς χρεώθηκε με flopping ενώ είχε προηγηθεί και επιθετικό φάουλ του ίδιου σε φάση του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά και παρά την αποβολή του Αμερικανού, ο Ολυμπιακός με 5-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με +7 πόντους (33-40 στο 22').

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-60 στο 38'. Ουσιαστικά είχε υποχρεώσει τον Ολυμπιακό σε μόλις έναν πόντο σε αυτό το χρονικό διάστημα έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σερί 10-1. Ένα καλάθι του Παπανικολάου έκανε το 64-62, ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Πονίτκα από καλή θέση ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο στο 1:20 έφερε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 1:10 με 64-65. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ακολούθησε λάθος του Παναθηναϊκού, ο Λαρεντζάκης αστόχησε από κοντά στα 35'' και ο Πονίτκα με τρίποντο στα 17'' έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα με 67-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).