Πάλεψε μέχρι τέλους αλλά λύγισε ο Τσιτσιπάς από τον Τζόκοβιτς (vid)

Metrosport Team05 Νοεμβρίου 2022

Μετά από 2 ώρες και 19 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε με 2-1 σετ (2-6, 6-3, 6-7), από τον Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Σέρβο να δίνει το παρόν σε έναν ακόμη τελικό στο Masters του Παρισιού. Ο Έλληνας τενίστας το πήγε μέχρι... τέλους αλλά ένα χαμένο μπάκχαντ έδωσε την νίκη στον αντίπαλο του στο tie-break του τρίτου σετ.

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς δεν είχε αντίπαλο και έκανε το 1-0 μόλις σε 31 λεπτά με σχεδόν αλάνθαστο παιχνίδι, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής είχε την απάντηση και με ένα εξ ίσου εξαιρετικό δεύτερο σετ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έστειλε το παιχνίδι στο 3ο σετ. Εκεί το παιχνίδι κρίθηκε πραγματικά στην λεπτομέρεια με τον Τσιτσιπά να λυγίζει στο τέλος. Ο Σέρβος πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ρούνε (Δανία) αύριο (5/11 16:00 ώρα Ελλάδος).