Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Λάρισα ο Άρης

Metrosport Team15 Ιανουαρίου 2022

Ο Άρης φιλοξενήθηκε από την Λάρισα με τους «κιτρινόμαυρους» να θέλουν να ξεκινήσουν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 84-81

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν πιο νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκαν εξ αρχής να κυνηγούν το σκορ, με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά με 15-10 και να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με 22-19.

Το ίδιο έγινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η διαφορά δεν ξέφυγε για καμία από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προσπαθεί να χτυπήσει στα αδύναμα σημεία της Λάρισας, ωστόσο το ημίχρονο τελείωσε με τους Θεσσαλούς μπροστά με 45-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά άνοιξε λίγο, καθώς η Λάρισα μπήκε δυνατά και ήθελε να δείξει πως θα διατηρήσει τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 (53-63), πριν το τελικό σκορ περιόδου, 56-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, ο Άρης πάτησε γκάζι και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, επιστρέφοντας από το 77-73 και κάνοντας το 79-79, ωστόσο με το χρονόμετρο να δείχνει λιγότερο από ένα λεπτό ο Νώντας Παπαντωνίου έβαλε τη Λάρισα μπροστά με 82-79, πριν το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 55-66, 84-81