Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Άρης

Metrosport Team17 Φεβρουαρίου 2023

Την ήττα με 82-51 γνώρισε ο Άρης από τον Ολυμπιακό και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κράτησαν τον Άρη μακριά από το σκορ για 3΄20΄΄ και προηγήθηκε και με 13-4. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο 12ο λεπτό όταν έκαναν το 31-20.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Καστρίτη μείωσαν και άλλο τη διαφορά (-7) αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 60-37. Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 22-4, 39-24, 60-37, 82-51.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),μ Κάναν 2, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Πάπας 3 91), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 3 (1), Μπλακ 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6.

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (0/3 τρίποντα), Γκούντγουιν 11 (7 ριμπάουντ), Λονγκ 9 (1/5 τρίποντα), Τολιόπουλος (0/4 τρίποντα), Σχίζας 2, Φίλλιος 5 (1), Νότε 9 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σιδέρης, Νετζήπογλου 2, Χαβαλές, Χρηστίδης, Χάγκινς 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).