Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ασημένιο για Τεντόγλου με άλμα στα 8.32μ!

Παναγιώτα Χαλκιά17 Ιουλίου 2022

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μίλτος Τεντόγλου με άλμα στα 8.32μ. στον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Όρεγκον των ΗΠΑ. Αυτό ήταν και το πρώτο μετάλλιο που κερδίζει η Ελλάδα στη φετινή διοργάνωση.

Η αρχή δεν ήταν καλή καθώς μπορεί ο Έλληνας αθλητής να έκανε ένα μεγάλο άλμα κοντά στα οχτώ μέτρα αλλά θεωρήθηκε άκυρο για 3.1 εκατοστά.

Στη δεύτερη του προσπάθεια φάνηκε να πεισμώνει και απογειώθηκε στα 8.30μ. (!) αποδεικνύοντας ποιος είναι το φαβορί για την πρώτη θέση.

Το τρίτο του άλμα ήταν στα 8.29μ. ενώ το τέταρτο πέντε εκατοστά μικρότερο, δηλαδή 8.24μ. Στην πέμπτη του προσπάθεια πέταξε στα 8.32μ., επίδοση που δεν στάθηκε αρκετή για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο καθώς ο Γουάνγκ στο τελευταίο του άλμα έκανε 8.36μ και τερμάτισε στην πρώτη θέση.

Στο τελευταίο του άλμα ο Τεντόγλου έκανε 8.20 και κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.

Να θυμίσουμε ότι αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στο μήκος και η δεύτερη καλύτερη παρουσία αθλητή μας στη διοργάνωση. Η προηγούμενη ήταν η έκτη του Κώστα Κουκοδήμου το 1995 στο Γκέτεμποργκ.