Παγκόσμιο Κύπελλο: Τρομερή Ιαπωνία ταπείνωσε τους Ισπανούς και προκρίθηκε μετά από 12 χρόνια στα νοκ-άουτ!

Πέτρος Χαριζακλής01 Δεκεμβρίου 2022

Με μία τρομερή αυταπάρνηση, η Ιαπωνία κατάφερε να κερδίσει και το δεύτερο μεγαθήριο του ομίλου της και προκρίθηκε στη φάση των «16» μετά από 12 ολόκληρα χρόνια. Η ασιατική ομάδα κέρδισε με 2-1 την Ισπανία με ανατροπή και απέδειξε πως δεν είναι καμία τυχαία ομάδα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Ισπανία τον αγώνα κόντρα στην Ιαπωνία, σκοράροντας με τον Μοράτα.

Ο έμπειρος επιθετικός πήρε μια υπέροχη κεφαλιά στο 12ο λεπτό μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα και άνοιξε το σκορ.

Η Ιαπωνία μπήκε αλλαγμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με «χρυσή» αλλαγή τον Ντόαν, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ.

Αρχικά στο 48' ο Ντόαν εκμεταλλεύτηκε την υπεροψία των Ισπανών με το γύρισμα της μπάλας στην άμυνα, με τον εξτρέμ της Φράιμπουργκ να επιχειρεί μια βολίδα και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ιαπωνες βγήκαν ξανά μπροστά, ο Μιτόμα γύρισε στο όριο της γραμμής την μπάλα προς την περιοχή και ο Τανάκα από κοντά «έγραψε» το 2-1.