Παγκόσμιο Κύπελλο: Τρία γκολ σε 11 λεπτά για την Αγγλία, με τρεις διαφορετικούς σκόρερ!

Πέτρος Χαριζακλής21 Νοεμβρίου 2022

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με 14 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του τραυματισμού του τερματοφύλακα του Ιράν, η Αγγλία πέτυχε τρία γκολ μέσα σε διάστημα 11 λεπτών (35'-45+1') και «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκη στην πρεμιέρα.

Στο 35ο λεπτό ο Λουκ Σο έβγαλε μια ωραία σέντρα και ο Μπέλινγκχαμ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Αγγλους.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σο εκτέλεσε κόρνερ και μετά από κεφαλιά του Μαγκουάϊρ, η μπάλα έφτασε στον Σάκα που με ένα μονοκόμματο αριστερό σουτ του Σάκα, η Αγγλία έφτασε στο 2-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον κίπερ Πίκφορντ, η μπάλα έφτασε στον Κέιν που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Στέρλινγκ με προβολή-καρατιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιράν.