Παγκόσμιο Κύπελλο: «Πικρή» νίκη της Ουρουγουάης, αποκλείστηκε λόγω χειρότερης επίθεσης

Πέτρος Χαριζακλής02 Δεκεμβρίου 2022

Η καλύτερη Ουρουγουάη εμφανίστηκε στο τρίτο παιχνίδι των ομίλων, νίκησε με 2-0 την Γκάνα με δύο γκολ του Ντε Αρασκαέτα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αυτό συμβαίνει καθώς η διαφορά τερμάτων με τη Νότια Κορέα ήταν ίδια, όμως η ομάδα του Αλόνσο είχε χειρότερη επίθεση (δύο έναντι τέσσερα).

Μέσα σε 11 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Γκάνα έχασε πέναλτι με τον Αγιού (21') και η Ουρουγουάη προηγήθηκε με 0-2 με δύο τέρματα του Ντε Αρασκαέτα (26', 32').

Ο μεσοεπιθετικός της Φλαμένγκο έγραψε το 0-1 με κοντινή κεφαλιά και το 0-2 με σουτ στην κίνηση.

Στο δεύτερο μέρος οι Λατινοαμερικάνοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν τρίτο γκολ που τους χρειαζόταν για να πάρουν την πρόκριση και επιστρέφουν σπίτι τους.