Παγκόσμιο Κύπελλο: Μέσι-Άλβαρες έστειλαν την Αργεντινή στον τελικό και την Κροατία στο σπίτι

Πέτρος Χαριζακλής13 Δεκεμβρίου 2022

Η Αργεντινή με σόου Μέσι-Άλβαρες, «πάτησε» με 3-0 την Κροατία και μετά από 8 χρόνια είναι στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά από εκείνον στο 2014 στη Βραζιλία. Η «αλμπισελέστε» ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, είχε την αποτελεσματικότητα που χρειαζόταν σε ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι και πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Ο αρχηγός της Αργεντινής, Λιονέλ Μέσι, πέτυχε ένα γκολ και έδωσε μία ασίστ, ενώ ο Χουλιάν Άλβαρες με δύο γκολ ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές που οδήγησαν την «αλμπισελέστε» στον τελικό.

Ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για την Αργεντινή, ώστε να πετύχει δύο γκολ κόντρα στην Κροατία.

Αρχικά, ο Μέσι από τα έντεκα βήματα με τρομερή εκτέλεση έβαλε σε θέση οδηγού την αλμπισελέστε στο 34΄, για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Άλβαρες να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο νεαρός επιθετικός της Σίτι, έκανε μια τρομερή κούρσα, πήρε δύο κόντρες και με κοντινό σουτ νίκησε τον Λιβάκοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος η Αργεντινή πάλι είχε τα ηνία του αγώνα και πέτυχε ένα γκολ που ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Ο Μέσι έκανε μια τρομερή κούρσα στο 69ο λεπτό, ταλαιπώρησε τον Γκβάρντιολ, μπήκε στην περιοχή και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Αλβαρες που με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 3-0.