Παγκόσμιο Κύπελλο: Με σόου Ράσφορντ η Αγγλία σφράγισε την πρωτιά

Πέτρος Χαριζακλής29 Νοεμβρίου 2022

Με μια σχετικά εύκολη νίκη με 3-0 επί της Ουαλίας, η Αγγλία «σφράγισε» την πρόκριση και την πρωτιά στον όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας ως κορυφαίο της τον Μάρκους Ράσφορντ που πέτυχε δύο τέρματα. Ετσι, τα «τρία λιοντάρια» θα αντιμετωπίσουν στη φάση των «16» τη Σενεγάλη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι αλλά καθόλου αποτελεσματική, με συνέπεια να μην μπορέσει να μπει μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη όμως, μπήκε φουριόζα, καθώς σε διάστημα δύο λεπτών σκόραρε ισάριθμες φορές βάζοντας στα σχοινιά την Ουαλία που πλέον ψάχνει ένα μεγάλο θαύμα.

Ο Ράσφορντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ (50΄) τα τρία λιοντάρια και στο αμέσως λεπτό ήταν σειρά του Φόντεν να σκοράρει και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

18 λεπτά μετά το πρώτο του γκολ, ο Μάρκους Ράσφορντ ξαναχτύπησε, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη για την Αγγλία «γράφοντας» το 3-0 επί της Ουαλίας.

Ηταν το 68ο λεπτό, όταν ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε ωραία ντρίμπλα και με αριστερό σουτ νίκησε τον Γουόρντ.