ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Ο Βόλος του Μπέου έριξε την ΑΕΛ του Κούγια, στο μπαράζ ο Παναιτωλικός

Χάρης Δημαράς08 Μαΐου 2021

Στη Super League 2 θα αγωνίζεται τη νέα περίοδο η ΑΕΛ του Αλέξη Κούγια, μετά την ήττα που γνώρισε με 3-1 από τον Βόλο του Αχιλλέα Μπέου, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι βυσσινί έμειναν στους 24 βαθμούς, όμως ακόμη κι αν κερδίσουν την επόμενη και τελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ και ταυτόχρονα χάσει ο Παναιτωλικός που έχει 27 β., στην ισοβαθμία υπερτερούν οι Αγρινιώτες. Στο μπαράζ θα παίξουν οι τελευταίοι καθώς μετά την ήττα με 3-1 από τον Ατρόμητο έμειναν οριστικά στην προτελευταία θέση. Ο ΟΦΗ σώθηκε με την εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Λαμίας.

14. ΑΕΛ  24   23-47

Στο Πανθεσσαλικό ο Βόλος προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Δουβίκα και Μπαρτόλο, η ΑΕΛ που έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Τσότσιτς μείωσε με πέναλτι του Ντουρμισάι, όμως τη χαριστική βολή για τους Λαρισαίους έριξε ο Μπουένο στο 75'.

Στο Αγρίνιο, ο Ατρόμητος έκανε περίπατο με τον Παντελίδη να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των Περιστεριωτών. Ο Ραμπέγιο άνοιξε το σκορ στο 11', ο Ενσικουλού το 0-2 στο 20', ο Μανούσος το 0-3 με πέναλτι και μείωσε σε 1-3 με πέναλτι ο Ματσόλα.

Στη Λαμία, ο ΟΦΗ με τέρματα των Σακόρ και Ντε Γκουζμάν (ένα σε κάθε ημίχρονο) επικράτησε 2-0 της αδιάφορης βαθμολογικα Λαμίας και σώθηκε. Υπενθυμίζεται ότι το ΠΑΣ-Απόλλων αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων covid στην ομάδα των Ιωαννίνων.