Ολυμπιακός - Άρης 89-67: Το πάλεψαν στο πρώτο μέρος οι κίτρινοι, δεν άντεξαν στο δεύτερο

Κωστής Παναγιώτου07 Απριλίου 2022

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Άρη, με τους «ερυθρόλευκους» να πατάνε το γκάζι στο δεύτερο και να μην κοιτάνε ξανά πίσω τους, κλειδί στην νίκη της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην πρώτη περίοδο Ολυμπιακός και Άρης πήγαιναν πόντο πόντο, με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 8-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 21-16, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυναμικά και αύξησαν τη διαφορά τους (29-18), ο Κώττας και ο Σχίζας από πλευράς των «κίτρινων» μείωσαν στους έξι. Ο Λαρεντζάκης όμως έδωσε εκ νέου προβάδισμα +11 πόντων στην ομάδα του. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες σε μονοψήφια διαφορά (41-33) υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δεν βρήκε αντίσταση από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και ο Γουόκαπ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (53-29) , μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Έισι και Ντόρσεϊ με τη σειρά τους έστειλαν τη διαφορά στους +18 (63-45). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 66-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με του γηπεδούχους να συνεχίζουν στο καλό ρυθμό που βρήκαν και τους παίκτες του Άρη να σκέφτονται ήδη την επόμενη αγωνιστική υποχρέωση. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 89-67, με το Λαρεντζάκη (18 πόντοι) και τον Ντόρσει (16 πόντοι) να ξεχωρίσουν από τους «ερυθρόλευκους», ενώ από τους «κίτρινους» Κάουαν (14 πόντοι) και Γουίλιαμς (15 πόντοι) ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θα απολαύσει το ρεπό του, ενώ ο Ολυμπιακός θα φιλοξενηθεί στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, στο μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67

Ολυμπιακός ( Προπονητής: Γιώργος Μπαρτζώκας) : Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές), Φαλ 5 (1/2 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έισι 6 (2), Λούντζης 2 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 18 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Μάρτιν, Πρίντεζης 4, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

Άρης ( Προπονητής: Γιάννης Καστρίτης ): Κάουαν 14 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη ), Λόκετ 9 (6 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 10 (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμάρας, Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης