Βαλέρια: Το 14χρονο κορίτσι που υμνούν οι Σουηδοί για τη νίκη επί της Ελλάδας

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Οκτωβρίου 2021

Η Ελλάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη δύο αμυντικές αδράνειες έφεραν την ήττα από τη Σουηδία με σκορ 2-0. Πλέον, η υπόθεση-πρόκριση μοιάζει βουνό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Μία μέρα μετά το παιχνίδι, οι Σκαδιναβοί αποθεώνουν ένα 14χρονο κορίτσι, ονόματι Βαλέρια, η οποία μάζευε τις μπάλες κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, ο Φόρσμπεργκ πλησίασε την Βαλέρια και της ζήτησε να ηρεμήσει το παιχνίδι και να μην επιστρέφει άμεσα την μπάλα ειδικά όταν κέρδιζαν κόρνερ.

Η νεαρή άκουσε τα λόγια του σκόρερ του πρώτου τέρματος των Σουηδών, τα μετέφερε στα υπόλοιπα παιδιά και με το σφύριγμα της λήξης του αγώνα ο Φόρσμπεργκ ευχαρίστησε την μικρή Βαλέρια και μάλιστα της έδωσε και τη φανέλα του!