Oι προβλέψεις Κόκκινου - Ραπτόπουλου για Super League (18η αγων)

Metrosport Team11 Ιανουαρίου 2020

ΒΟΛΟΣ - ΞΑΝΘΗ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Χωρίς να είναι καλύτερος αλλά αποτελεσματικός πήρε σπουδαίο διπλό στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 1-2 πετυχαίνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Η Ξάνθη σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι και χωρίς πολλές φάσεις για γκολ νίκησε την Λάρισα με 2-1 αποτέλεσμα που την φέρνει σε τροχιά play off. Δεν με πείθουν οι δυο ομάδες και βλέπω ισοπαλία

Χ

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Στα λασπόνερα και την βρωμιά είναι βουτηγμένος ο Βόλος η αγαπημένη ομάδα του Μπέου. Πιστεύεται ότι ο φίλος του ΠΑΟΚ Μπέος τη στιγμή που έχει σώσει την κατηγορία μετά το διπλό στην Κρήτη θα χτυπήσει την Ξάνθη που είναι επίσης φίλη του ΠΑΟΚ σε ένα τόσο κομβικό σημείο που η Ξάνθη έχει βάλει τις βάσεις για τα play off ;

2

ΛΑΡΙΣΑ – ΑΡΗΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Η Λάρισα έχασε στην Ξάνθη παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ σε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο όπου τα γκολ σημειώθηκαν μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 4-2 αφού μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά ήταν εξαιρετικός στην κόντρα επίθεση και έσπασε το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ και εδραιώθηκε στις θέσεις των play off.

OVER

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Δεν υπάρχει περίπτωση ο Άρης να κάνει φέτος μεγάλη νίκη σε ντέρμπι όπως έκανε με τον Άρη και να κερδίσει στο καπάκι και το επόμενο παιχνίδι. Αυτοί θα είναι ακόμα μεθυσμένοι από το εντυπωσιακό 4-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ και αυτό θα τους αποσυντονίσει. Η Λάρισα είναι καλή ομάδα αλλά φαίνεται ότι έχει πιάσει ταβάνι και δεν θα μπει στα play off

1

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Παναιτωλικός φωνάζει έχει δίκιο αλλά έχει χάσει πολύ έδαφος στην μάχη της παραμονής και δεν μπορεί να του φταίει η διαιτησία στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ και την ήττα με 3-1. Ο Ατρόμητος νίκησε για ένα ακόμη παιχνίδι στο φινάλε με 2-1 τον Αστέρα και παραμένει ζωντανός στην μάχη των play off . Γκολ βλέπω στο παιχνίδι και over

OVER

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναιτωλικός θα παλέψει μαζί με τον Πανιώνιο για το ποιος δεν θα τερματίσει τελευταίος. Ο Ατρόμητος δείχνει επιθετικά ότι είναι αρκετά καλός και χάρη στην επίθεση του πάει καλά ενώ στην άμυνα του έχει τεράστια θέματα ιδιαίτερα με τα δυο του σέντερ μπακ. Δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται να μην σκοράρουν και οι δυο ομάδες στο παιχνίδι

G/G

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΦΗ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν ήταν κακός στο παιχνίδι στο Περιστέρι και έχασε στις λεπτομέρειες με 2-1 στο φινάλε κάτι που δεν το κάνει για πρώτη φορά φέτος. Τον ΟΦΗ δεν τον περίμενα να χάσει στο παιχνίδι με τον Βόλο αλλά όταν δεν σκοράρεις αυτά παθαίνεις και όταν δεν προσέχεις στην άμυνα το πληρώνεις ακριβά. Γκολ βλέπω και τα προτιμώ από τον άσσο….

OVER

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Έλεγα εδώ και καιρό ότι ο ΟΦΗ είναι η φούσκα του πρωταθλήματος και φάνηκε και στο παιχνίδι με τον Βόλο που έχασε με 1-2. Δεν βλέπω να κάνει και μεταγραφικές κινήσεις για την άμυνα και ενισχύεται αυτό που έλεγα. Ο Αστέρας αδικείται βαθμολογικά αφού ποδοσφαιρικά θα έπρεπε να έχει περισσότερους βαθμούς βάση της εικόνας στα μέχρι τώρα παιχνίδια. Άσσος

1

ΛΑΜΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Η Λαμία προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο και παρά το ότι έμεινε με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς ( από το 27ο λεπτό) άντεξε και πήρε τελικά το σπουδαίο διπλό με 0-1. Ο Ολυμπιακός νίκησε στις λεπτομέρειες τον Παναθηναϊκό με 1-0 που έχει δικαιολογημένα παράπονα για τον μη καταλογισμό πέναλτι πριν το 1-0. Πολλά με λίγα και μέχρι εκεί

2-3 ΓΚΟΛ

Ραπτόπουλος

Η Λαμία από την ώρα που ανέλαβε την ομάδα ο Μάντζιος ( που δεν τον έχω ψηλά σαν προπονητή) κάνει πορεία πρωταθλητισμού και έχει ανέβει ψηλά στην βαθμολογία. Ο Ολυμπιακός έχει καλή ψυχολογία μετά τη νίκη με τον Παναθηναϊκό αφού σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι στην πρώτη θέση. Νίκη του Ολυμπιακού βλέπω αλλά με λίγα γκολ

2 &UNDER

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο ΠΑΟΚ κάποια στιγμή θα πλήρωνε την «λογική» του Πορτογάλου προπονητή του αφού για ένα ακόμη παιχνίδι προηγήθηκε και μιλάμε για ντέρμπι και δεν κατάφερε όχι μόνο να το κερδίσει αλλά έχασε με 4-2. Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναιτωλικό με 3-1 με το πρώτο πέναλτι να σηκώνει πολύ κουβέντα πάντως. Να κάνει δεύτερη συνεχόμενη γκέλα ο ΠΑΟΚ το θεωρώ δύσκολο

1& G/G

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο ΠΑΟΚ κάποια στιγμή θα έχανε όπως παίζει ο προπονητής του αφού η ποδοσφαιρική αφέλεια κάποια στιγμή πληρώνεται σε συνδυασμό με την τραγική εμφάνιση των περισσοτέρων ποδοσφαιριστών της ομάδας. Η ΑΕΚ με 3-5-2 και με έναν πολύ καλό προπονητή παίζει καλά και έχει ανεβάσει πάρα πολύ την απόδοση της. Θα φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη

Χ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΟΣ

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε με τον Ολυμπιακό φωνάζει και με το δίκιο του για το πέναλτι στον Μακέντα αλλά τελικά έχασε με 1-0 και άντε βρες το δίκιο σου. Ο Πανιώνιος ήταν απογοήτευση στο παιχνίδι με την Λαμία όχι για την τόσο για την ήττα με 0-1 όσο για το ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 27 και δεν έβγαλε αντίδραση

1& OVER

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό έχασε στις λεπτομέρειες και ο Δώνης έκανε δημόσιες σχέσεις αφού για τις δυο φάσεις πέναλτι δεν είπε κουβέντα. Ο Πανιώνιος δεν περίμενα να χάσει από την Λαμία και μάλιστα να μην καταφέρει να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Περιμένω να έχει αρκετά γκολ αυτό το παιχνίδια