Οι Μπακς πήραν το ντέρμπι της Ανατολής με σούπερ Αντετοκούνμπο

Στέφανος Αβραμίδης17 Ιανουαρίου 2020

Σπουδαία νίκη για τους Μπακς στο ντέρμπι της Ανατολής στο NBA με τους Σέλτικς με 128-123.

Με μπροστάρη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τα «ελάφια» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +16 (36-20), έφτασαν τη διαφορά στο +27 (58-31) και κυριάρχησαν πλήρως στα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα (106-84).

Οι Κέλτες εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από το να ψαλιδίσουν τη διαφορά.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 32 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε άλλους 24 πόντους.

Στράφι πήγε για τους Σέλτικς η μεγάλη εμφάνιση του Κέμπα Ουόκερ με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Μάρκους Σμαρτ με 24 πόντους.

Μεγάλη ανατροπή των Νάγκετς

Στο Σαν Φρανσίσκο, οι πληγωμένοι φετινοί Ουόριορς άγγιξαν μια μεγάλη νίκη κόντρα στους Νάγκετς αλλά λύγισαν στην παράταση με 131-134.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν σχεδόν σε όλο το ματς αλλά η ομάδα του Ντένβερ είπε την τελευταία λέξη. Με ένα σερί 0-7 πήραν κεφάλι λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, οι Ουόριορς ξαναπέρασαν μπροστά με βολές του Μπερκς και τρίποντο του Πασκάλ, αλλά ο Γιόκιτς ισοφάρισε σε 113-113 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Νάγκετς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Θρίλερ και στην Νέα Ορλεάνη

Στο έξτρα πεντάλεπτο κρίθηκε και ο άγωνας των Πέλικανς με τους Τζαζ με νικητές τους πρώτους με 138-132.

Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το ματς στην παράταση με βολή του Γκομπέρ σε νεκρό χρόνο αλλά οι «πελεκάνοι» δεν άφησαν να τους ξεγλιστρήσει η νίκη.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε και σε μονομαχία του Μπράντον Ινγκραμ με τον Ντόνοβαν Μίτσελ. Νικητής ο πρώτος με 49 έναντι 46 πόντων του σταρ των «μορμόνων».

Στα άλλα δύο παιχνίδια οι Κλίπερς και οι Σανς καθάρισαν άνετα τους Μάτζικ (122-95) και τους Νικς (98-121) αντίστοιχα.