Οι Χιτ των break το έκαναν ξανά με ανατροπή και στο Ντένβερ για το 1-1

Metrosport Team05 Ιουνίου 2023

Εδώ που έφτασε το Πρωτάθλημα οι Χιτ είναι ικανοί να καταρρίψουν κάθε ρεκόρ και κάθε έννοια μπασκετικής λογικής. Από τα play in δηλαδή να φτάσουν στον τίτλο του ΝΒΑ. Τι κι αν έχασαν στον πρώτο τελικό χωρίς να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι στους Νάγκετς; Σήμερα (5/6) η κατάσταση ήταν διαφορετική, τους νίκησαν με 111-108, πήραν το πλεονέκτημα και έφεραν στα ίσια τη σειρά.

Οι Χιτ τα κατάφεραν χάρη στην τρομερή τέταρτη περίοδο τους, της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 36-25 και αφού νωρίτερα οι Νάγκετς προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (50-35) στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. «Κλειδί» πάντως ήταν το γεγονός ότι οι Χιτ μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (57-51 στο ημίχρονο). Ο Γιόκιτς κατάφερε να δώσει «αέρα» οχτώ πόντων στους γηπεδούχους (83-75) όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 10 πόντους στο τρομερό 15-2 των Χιτ που έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (85-90) που 3,5 λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 12 (95-107). Οι Νάγκετς έκαναν μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στους τρεις (106-109 στα 1:09 από το τέλος), αλλά μέχρι εκεί.

Για τους Χιτ που είχαν 17/35 τρίποντα, ο Γκέιμπ Βίνσεντ είχε 23, ο Μπαμ Αντεμπάγιο 21 με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζίμι Μπάτλερ 21 πόντους και 9 ασίστ. Για τους Νάγκετς ο Νίκολα Γιόκιτς σταμάτησε στους 41 πόντους με 16/28 σουτ, 11 ριμπάουντ αλλά μόνο 4 ασίστ ενώ 18 πόντους και 10 ασίστ είχε ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Το Μαϊάμι έγινε η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στα play-offs ερχόμενη από την 8η θέση! Οι Χιτ έφτασαν τις 13 νίκες και προσπέρασαν τις 12 των Νικς από το 1999. Στην 3η θέση βρίσκονται οι Σίξερς του 2012 και οι Γκρίζλις του 2011 με 7 νίκες.

Επίσης οι Χιτ έγιναν η 4η ομάδα στην ιστορία με τις περισσότερες νίκες στα play-offs έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με 10+ πόντους! Αυτή ήταν η 7η και ισοφάρισαν τη δική τους επίδοση από το 2011 και το 2012 όπως και τους περσινούς Ουόριορς.