Ο τελικός κυπέλλου της ΕΠΣΜ στις 7 Μαΐου

Metrosport Team28 Απριλίου 2022

Ο «Ιωνικός» και ο «Ορφέας Σουρωτής», σωματεία της Α1 και της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, αντίστοιχα, αγωνίζονται στον 51ο Τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣ Μακεδονίας αγωνιστικής περιόδου 2021 – 2022, που είναι αφιερωμένος στον αείμνηστο δημοσιογράφο, Σταύρο Ρεπανά του οποίου η συμβολή στην προβολή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, τόσο της Θεσσαλονίκης, όσο και της περιφέρειας, υπήρξε τεράστια.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί απ’ ευθείας από τη διαδικτυακή πλατφόρμα τηλεόρασης της ΕΠΣ Μακεδονίας την EPSM.TV σε συνεργασία με το INSPORT.GR.

Ο Ιωνικός (έτος ίδρυσης 1985) αγωνίστηκε στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία και συμμετέχει για δεύτερη φορά σε τελικό της ΕΠΣ Μακεδονίας. Την πρώτη φορά ήταν την περίοδο 2005 – 2006, όπου γνώρισε την ήττα από τον Φοίνικα Πολίχνης με σκορ 1-0 στην παράταση.

Για φτάσει στον Τελικό ο Ιωνικός απέκλεισε την Αναγέννηση Επανομής (0-0, 4-0), τη Δόξα Πενταλόφου (1-0), τον Ελευθεριακό (2-3), τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου (0-1), ενώ στην α’ φάση του θεσμού αντιμετώπισε τον ΜΑΣ Αγχιάλου (5-0), την ΑΕ Αμπελοκήπων (0-3), τον Αστέρα Αμπελοκήπων (2-4) και προκρίθηκε στη β’ φάση ως πρώτος του 3ου ομίλου με 9 βαθμούς.

Ο Ορφέας Σουρωτής (έτος ίδρυσης 1964) αγωνίζεται στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία και συμμετέχει για τέταρτη φορά σε τελικό της ΕΠΣ Μακεδονίας. Και τις τρεις προηγούμενες φορές στέφθηκε τροπαιούχος, κερδίζοντας την περίοδο 1999 – 2000 τον Μακεδονικό Νεάπολης με σκορ 2-1 στην παράταση, την περίοδο 2000 – 2001 πάλι τον Μακεδονικό Νεάπολης στα πέναλτι με σκορ 3-1 (κ.α. και παράταση 2-2) και την περίοδο 2004 – 2005 την Αναγέννηση Επανομής με σκορ 1-0.

Η ομάδα της Σουρωτής συμμετείχε και δύο φορές σε Τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων Ελλάδας, αλλά δεν κατάφερε να στεφθεί κυπελλούχος Ελλάδας, καθώς ηττήθηκε το 2000 από τα Μάλλια Χανίων με σκορ 2-1 και το 2005 από τον Κεραυνό Κερατέας με σκορ 3-0.

Για φτάσει στον Τελικό ο Ορφέας Σουρωτής απέκλεισε τον Μαραθώνα (2-2, 1-1), τον ΑΜΣ Νικόπολη (1-2), τον Αχιλλέα Τριανδρίας (2-1), τον ΑΟ Καρδίας (2-1), την ΑΕ Πυλαίας (4-2), ενώ στην α’ φάση του θεσμού αντιμετώπισε τον Ατρόμητο Αγίου Αντωνίου (3-3), τον Αστέρα Ραιδεστού (5-2), τον Αετό Βασιλικών (2-2) και προκρίθηκε στη β’ φάση ως δεύτερος του 17ου ομίλου με 5 βαθμούς.

Γενική είσοδος στο Στάδιο 5,00 ευρώ. Όλες οι εισπράξεις του αγώνα θα κατατεθούν στο λογαριασμό που υπάρχει στην ΕΠΣΜ και καλύπτονται οι χειρουργικές επεμβάσεις των ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

Παρατηρητές αγώνα ορίστηκαν οι Κωνσταντίνος Σιουραντάνης και Μιλτιάδης Λαζαρίδης, ενώ ιατροί του αγώνα θα είναι η Βασιλική Τσακίρη και ο Νίκος Ξυλούρης.