Ο Ράσφορντ «λύτρωσε» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την έστειλε τετράδα!

Πέτρος Χαριζακλής31 Δεκεμβρίου 2022

Με «χρυσή» αλλαγή τον Ράσφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το διπλό (1-0) στην έδρα της Γουλβς και ανέβηκε στην τετράδα, προσπερνώντας την Τότεναμ και φτάνοντας τους 32 βαθμούς.

Ο Αγγλος επιθετικός είχε μείνει αρχικά στον πάγκο λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, όμως η εικόνα της ομάδας από το Μάντσεστερ έκανε τον Τεν Χάγκ να τον περάσει στην ανάπαυλα. Ετσι, ο Ράσφορντ στο 76ο λεπτό «λύτρωσε» την ομάδα του, σκοράροντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Εκανε μια ωραία ενέργεια εκτός περιοχής, το 1-2 με τον Μπρούνο Φερνάντες, και με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Σα.

H Γουλβς είχε μια τεράστια ευκαιρία στο 93ο λεπτό όταν την κεφαλιά του Χιμένες απέκρουσε ο Ντε Χέα και απέτρεψε το 1-1.

Γουλβς (πρ. Λοπετέγκι): Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο (73' Τότι), Νούνιες, Νέβες, Μουτίνιο (73' Αΐτ Νουρί), Χουάνγκ, Κόστα (46' Τραορέ) και Ποντένσε (81' Χιμένες).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρ. Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μπρ. Φερνάντες (90+3' Μαγκουάιρ), Μαρσιάλ (81' Φαν ντε Μπέεκ), Μαλάσια, Έρικσεν (61' Φρεντ), Κασεμίρο, Βαράν, Άντονι (90+3' Ελάνγκα), Σο, Γουάν-Μπισάκα και Γκαρνάτσο (46' Ράσφορντ).