Ο Πογκμπά χάρισε το διπλό στην Γιουνάιτεντ, μεγάλη νίκη και για Έβερτον

Metrosport Team13 Ιανουαρίου 2021

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Μπέρνλι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατώντας με 1-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Premier League. Oι «κόκκινοι διάβολοι» δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων αλλά στο 71ο λεπτό ο Πογκμπά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ράσφροντ.

Το αξιοσημείωτο του παιχνιδιού που δυσκόλεψε τους διαιτητές έγινε στο 28΄. Οι διαιτητές στο VAR χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για να αποφασίσουν για δύο διαδοχικές φάσεις του παιχνιδιού. Ο διαιτητής Φρεντ πήρε πίσω την αρχική του απόφαση για φάουλ υπέρ του Καβάνι κι έδωσε φάουλ εις βάρος του Σο, στον οποίο έδειξε και κίτρινη κάρτα.

Σπουδαία νίκη και για την Έβερτον που τη διατηρεί στην τέταρτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε στο 6' με τον Ιβόμπι, ισοφάρισε ο Νέρες στο 14' και τη νίκη της χάρισε ο Κιν στι 77'.