Ο ΠΑΟΚ με τρομερό Φράνκε πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά

Κωστής Παναγιώτου30 Απριλίου 2023

Ο ΠΑΟΚ mateco με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιανίκ Φράνκε επικράτησε επί του Προμηθέα Πάτρας στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με 81-78 (2-1) και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Από τους "ασπρόμαυρους" ο Φράνκε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 31 πόντους (7/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Τσιακμάς με 12 πόντους (3/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, καλύπτοντας επάξια το κενό της τελευταίας στιγμής του Τζέιλεν Ράιλι.

Από τους ηττημένους ο Κάουαν είχε 24 πόντους (6/11 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Τόμασον ήταν άξιος συμπαραστάτης με 18 πόντους (6/8 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι ημερομηνίες της σειράς των ημιτελικών του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό δεν είναι γνωστές ακόμη, εξαιτίας των υποχρεώσεων των "ερυθρόλευκων" στην Ευρωλίγκα με τη Φενερμπαχτσέ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα +8 πόντων (17-9), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας αντέδρασε και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-6 μείωσε σε 23-21, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο "δικέφαλος" στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε πάλι δυναμικά και στο 17' πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (46-30), αλλά για ακόμη μια φορά οι Πατρινοί είχαν απάντηση και με επιμέρους σκορ 12-1, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο -5 (47-42).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Φώτη Τακιανού στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +7 (64-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν πάλι θεατής στο ίδιο έργο. Στο 35' προηγήθηκε με 69-61, αλλά ο Προμηθέας με εννέα αναπάντητους πόντους πήρε προβάδισμα (69-70).

Ο "δικέφαλος" βρήκε όμως τη ψυχραιμία και με 4-1 πέρασε μπροστά (73-71). Ο Κάουαν στο 1:50 με τρίποντο έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Προμηθέα. Ο Χαντς όμως με μεγάλο σουτ πίσω από τα 6,75μ έκανε το 76-74. Στα 14:3'' ο Φράνκε ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (77-74). Στη συνέχεια ο Τόμασον έβαλε 1/2 βολες (77-75). Ο Φράνκε πήγε και πάλι στη γραμμή των βολών (08:3''), ευστοχώντας αυτή τη φορά και στις δύο (79-75). Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78