Ο ΠΑΟΚ δεν αποχωρίζεται την Τούμπα στην πρεμιέρα

Γιώργος Πετρίδης05 Σεπτεμβρίου 2020

Η χθεσινή κλήρωση του Πρωταθλήματος της Superleague βάζει τον ΠΑΟΚ στην εκκίνηση με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΛ κι έτσι θα δοθεί συνέχεια σε ένα ξεχωριστό σερί. Αυτή θα είναι η 11η φορά στα τελευταία 12 χρόνια που ο Δικέφαλος θα αρχίσει την προσπάθεια του με ένα ματς στην Τούμπα.

Από την περίοδο 2009-10 μόνο μία φορά ο ΠΑΟΚ μπήκε στο Πρωτάθλημα με ένα εκτός έδρας ματς. Ήταν εκείνο της σεζόν 2017-18 όταν επισκέφτηκε τον Λεβαδειακό και αρκέστηκε στον βαθμό με το ισόπαλο 0-0. Στις υπόλοιπες 10 πρεμιέρες που έγιναν στην Τούμπα σε αυτό το διάστημα μέτρησε οχτώ νίκες και δύο ισοπαλίες. Συνολικά από καταβολής Α' Εθνικής, από την περίοδο 1959-60 δηλαδή, στις 60 πρεμιέρες του ο ΠΑΟΚ είχε... στρόγγυλους αριθμούς. Ως γηπεδούχος δε, νίκησε στο 68,4% των αγώνων του.

Αυτή θα είναι η τέταρτη φορά στην ιστορία, που ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος τη Λάρισα για την 1η αγωνιστική. Στις τρεις προηγούμενες νίκησε αλλά με δυσκολία και διαφορά ενός τέρματος. Με 3-2 στην πρεμιέρα του 1982-83, 2-1 στο 1988-89 και σε εκείνη του 1990-91.

Αναλυτικά η λίστα των αγώνων του ΠΑΟΚ ως γηπεδούχος στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος...