Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά έκανε το πρώτο βήμα κόντρα στον Προμηθέα

Metrosport Team23 Απριλίου 2023

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε το 1-0 κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας (78-75), στο πλαίσιο των playoffs της Basket League, με τον "δικέφαλο" να κάνει τα εύκολα δύσκολα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά εν τέλει να παίρνει τη νίκη και το προβάδισμα στη σειρά, με τη πρόκριση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Σαλούστρος με 18 πόντους (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και 14 ριμπάουντ, ενώ άλλους 18 πόντους έβαλε και ο Γιανίκ Φράνκε. Πολύπλευρη προσφορά για τον "δικέφαλο" είχε και ο Νέιτ Ρένφρο με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 μπλοκ.

Ο Προμηθέας και ο ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν ξανά την Τετάρτη (26/04, 19:15), στην Πάτρα, για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς, με την πίεση να γέρνει προς την πλευρά των Πατρινών, καθώς χρειάζονται μόνο νίκη για να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 17-13 στην πρώτη περίοδο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (38-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Πατρινοί γύρισαν όμως τον διακόπτη και έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-0, για να προσπεράσουν με +3 πόντους (58-61). Στην τελευταία περίοδο ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πατήσει το πόδι στο γκάζι και με 13 συνεχόμενους πόντους και βρέθηκε στο 71-61 (37'), υποχρεώνοντας τους Πατρινούς να μην σκοράρουν στα πρώτα οκτώ λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ και με ένα ξέσπασμα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου μείωσαν σε 76-75. Τελικά η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη, με το κλέψιμο του Μαργαρίτη και τις δύο βολές του Φράνκε.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75