Ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά από το ΟΑΚΑ και διεύρυνε το σερί του κόντρα στον Παναθηναϊκό

Κωστής Παναγιώτου19 Μαρτίου 2023

Ο Ολυμπιακός σε ακόμη ένα φετινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έφυγε νικητής και διεύρυνε το σερί του επί του αιώνιου αντίπαλου, με τους "πράσινους" στο σημερινό αγώνα να είναι πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια με τους "ερυθρόλευκους".

Οι Πειραιώτες έφτασαν τις δώδεκα σερί νίκες επί του "τριφυλλιού", εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στη regular season της Basket League. Επίσης αυτό ήταν το πέμπτο διπλό του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Κάναν με 12 πόντους (3/4 τρίποντα), ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους και ο ΜακΚίσικ με 12 πόντους (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές). Από τους ηττημένους ο Μπέικον ήταν κομβικός με 17 πόντους (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ενώ εξίσου σημαντική συνεισφορά είχαν ο Γκουντάιτις με 10 πόντους (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Γκριγκόνις με 13 πόντους (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάνε το ρυθμό σε χαμηλό τέμπο, δυσκολεύοντας τους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τις λύσεις και με ένα επιμέρους σκορ 13-4 πήραν προβάδισμα (10-16). Απάντηση όμως είχαν και οι "πράσινοι" και με ένα επιμέρους σκορ 10-5 στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου ισοφάρισαν σε 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν πιο δυναμικά και με οκτώ σερί πόντους ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (25-33). Μάλιστα, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (33-45), αλλά όπως στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και τώρα, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 38-46, με πέντε σερί πόντους του Γουόλτερς.

Στα τέλη της πρώτης περιόδου ο Μπέικον έπεσε στο παρκέ, πιάνοντας τον αστράγαλό του, μετά από άτσαλη προσγείωση. Αργότερα επέστρεψε στο παιχνίδι. Το στατιστικό που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος ήταν το 8/15 τρίποντα του Ολυμπιακού και οι 15 ασίστ έναντι 3 λαθών. Αντίθετα η ομάδα του Σερέλη είχε 7 λάθη για 10 ασίστ.

Οι "πράσινοι" με έξι γρήγορους πόντους στην τρίτη περίοδο μείωσαν σε 44-49, αλλά πάλι ένα ξέσπασμα από τους φιλοξενούμενους ανέβασε τη διαφορά στο +10 (46-56) στο 25ο λεπτό. Η απάντηση του Παναθηναϊκού, όμως, ήρθε άμεσα και με ένα σερί έξι πόντων μείωσε εκ νέου σε 52-56. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (58-59).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 7-0 πήρε ξανά απόσταση ασφαλείας (58-66). Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Μπέικον έφερε τους πράσινους στο -4 (67-71). Στα 23:8'' ο Μπέικον με τρίποντο έφερε το ντέρμπι σε απόσταση αναπνοής (74-75).

Ο ΜακΚίσικ βρέθηκε στις βολές στα 21:4'', ευστοχώντας σε μια από τις δύο (74-76). Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ο Φαλ βρήκε το χέρι του Παπαγιάννη, με τον Έλληνα ψηλό να βγάζει τη μπάλα εκτός, η κατοχή δόθηκε στον Ολυμπιακό, οποίος επικράτησε ξανά επί του αιώνιου αντίπαλου του.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

Την επόμενη αγωνιστική της Basket League ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στα Άνω Λιόσια από την ΑΕΚ (25/3, 19:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει αρχικά το Λαύριο (21/3, 19:15) σε εξ αναβολής αγώνα και στη συνεχεία θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (26/3, 19:15), στο ΣΕΦ.