Είναι επίσημο! Ο Στεφ Κάρι είναι... εξωγήινος!

Γιώργος Πετρίδης04 Ιανουαρίου 2021

Πλούσιο ήταν το πρόγραμμα του ΝΒΑ και σήμερα τα ξημερώματα, με ενδιαφέροντες αγώνες και μεγάλες επιδόσεις.

Ο παλιός, καλός Στεφ Κάρι είναι εδώ. Ο ολ σταρ γκαρντ που έχασε ολόκληρη την περσινή σεζόν, σημείωσε 62 πόντους στη νίκη των Ουόριορς επί των Μπλέιζερς με 137-122, έχοντας 18/19 βολές, 10/15 δίποντα και 8/16 τρίποντα! Ο Κάρι έγινε ο πρώτος παίκτης των Ουόριορς με 62+ πόντους μετά τις 26 Μαρτίου 1974 όταν ο Ρικ Μπάρι σημείωσε 64.

Παράλληλα έγινε ο πρώτος παίκτης με 30+ πόντους σε καθένα από τα δύο ημίχρονα μετά τις 25 Φεβρουαρίου 1977 όταν το κατάφερε ο Πιτ «Πίστολ» Μάραβιτς.

Όσο για τις κορυφαίες επιδόσεις του Κάρι στο ΝΒΑ;

Οι πρωταθλητές Λέικερς «καθάρισαν» στην τέταρτη περίοδο του Γκρίζλις στο Μέμφις, επικρατώντας με 108-94, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να πλησιάζει το triple-double με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και οχτώ ασίστ.

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και ο Πολ Τζορτζ που με 39 πόντους οδήγησε τους Κλίπερς στη νίκη μέσα στην Αριζόνα επί των Σανς με 112-107. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 25 με οχτώ ασίστ για τους γηπεδούχους.

Ο Ζακ ΛαΒιν ηγήθηκε των Μπουλς στη νίκη επί των Μάβερικς -έπαιξαν χωρίς τον Ντόντσιτς- με 118-108, έχοντας 39 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Το 3/3 μακριά από τη Γιούτα έκαναν οι Τζαζ περνώντας από το Σαν Αντόνιο με 130-109, με 28 πόντους του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς.

Με 36 πόντους του Τζαμάλ Μάρεϊ και τον Φακούντι Καμπάτσο να... συστήνεται επί της ουσίας στο ΝΒΑ με 15 πόντους και πέντε τρίποντα, οι Νάγκετς νίκησαν τους Τίμπεργουλφς στη Μινεσότα με 124-109.

Έκπληξη σημειώθηκε στο Μπρούκλιν όπου οι Ουίζαρντς υποχρέωσαν τους Νετς σε ήττα με 123-122, παρά τους 30 πόντους και τις 10 ασίστ του Κάιρι Ίρβινγκ.

Τέλος οι Σέλτικς με 24 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και 12 ασίστ του Τζέισον Τέιτουμ επιβλήθηκαν των Πίστονς με 122-120.