O Μουσά Βαγκέ έζησε έξι φορές το όνειρο

Γιώργος Πετρίδης20 Σεπτεμβρίου 2020

Δεν είναι εύκολη υπόθεση για έναν ποδοσφαιριστή στα 20 χρόνια του να βρει θέση και χρόνο συμμετοχής στην Μπαρτσελόνα. Πριν δοθεί δανεικός στη Νις, ο Μουσά Βαγκέ που ετοιμάζεται να φορέσει τα ασπρόμαυρα του ΠΑΟΚ, έζησε έξι φορές το όνειρο.

Ο 21χρονος πια Σενεγαλέζος φόρεσε έξι φορές τη φανέλα της μεγάλης ομάδας της Μπαρτσελόνα και η μία από αυτές δεν μπορεί παρά να του μείνει αξέχαστη. Ήταν στις 10 Δεκεμβρίου 2019 όταν έπαιξε ένα ολόκληρο 90λεπτο σε ματς Champions League. Και όχι ένα οποιοδήποτε ματς Champions League, αλλά απέναντι στην Ίντερ στο Μιλάνο. Η Μπάρτσα νίκησε με 2-1 με τον Βαγκέ να παίζει φουλ-μπακ στη δεξιά πτέρυγα, αφού ο Ερνέστο Βαλβέρδε έπαιζε με τριάδα στην άμυνα όπως ακριβώς δηλαδή αγωνίζεται πια και ο ΠΑΟΚ.

Δύο εβδομάδες πριν από εκείνο το ματς απέναντι στην Ίντερ, στις 27 Νοεμβρίου, ο Βαγκέ πήρε το βάπτισμα του πυρός στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, παίρνοντας τη θέση του Λουίς Σουάρεζ στις καθυστερήσεις του εντός έδρας αγώνα με την Ντόρτμουντ στον οποίο οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-1.

Οι υπόλοιπες τέσσερις εμφανίσεις του νεαρού Σενεγαλέζου με την Μπαρτσελόνα, ήταν στην Primera Division...

13 Απριλίου 2019: Ουέσκα-Μπαρτσελόνα 0-0 (90')

4 Μαίου 2019: Θέλτα-Μπαρτσελόνα 2-0 (90')

19 Μαίου 2019: Έιμπαρ-Μπαρτσελόνα 2-2 (45')

23 Νοεμβρίου 2019: Λεγκανές-Μπαρτσελόνα 1-2 (90')