Ο μάγος Σαλάχ ξεφτίλισε τη Γιουνάιτεντ (0-5)

Δημήτρης Καλαϊτζής24 Οκτωβρίου 2021

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να κάνει απίστευτα πράγματα, η Λίβερπουλ ταπείνωσε με το εκκωφαντικό 5-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κεϊτά να γράφει το 0-1 για τη Λίβερπουλ.

Οκτώ λεπτά μετά, ήταν σειρά του Ζότα να χριστεί σκόρερ και να δώσει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι «κόκκινοι» δεν σταμάτησαν εκεί και στο 38΄ πέτυχαν και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Σαλάχ.

Όμως ο Αιγύπτιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, σημειώνοντας και δεύτερο γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Πρώτη φορά στην ιστορία της στην Premier League η Γιουνάιτεντ δέχεται τέσσερα γκολ στo πρώτο ημίχρονο.

Όπως σταμάτησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε το δεύτερο για τη Λίβερπουλ, η οποία πέτυχε και πέμπτο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Σαλάχ (50΄). Αυτό ήταν το δέκατο συνεχόμενο ματς που σκοράρει ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός, ο οποίος έφτασε τα 106 στην Premier League και ξεπέρασε τον Ντιντιέ Ντρογκμπά ως ο Αφρικανός με τα περισσότερα γκολ στην κατηγορία.

Στο 53΄ η Μάντσεστερ σκόραρε με τον Ρονάλντο, όμως το τέρμα του Πορτογάλου ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.

Ο εφιάλτης δεν είχε τελειωμό για τη Γιουνάιτεντ, που έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Φρεντ στο 60΄. Από τον τραυματισμό αποχώρησε με φορείο ο Κεϊτά.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Γκρίνγουντ (46’ Πογκμπά), Φερνάντες (63’ Καβάνι), Ράσφορντ (63’ Νταλότ), Ρονάλντο

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (64’ Τσάμπερλεϊν), Χέντερσον, Μίλνερ (27’ Κέρτις Τζόουνς), Σαλάχ, Φιρμίνο (74’ Μανέ), Ζότα